Dio ronioca smatra da noćno ronjenje nije previše zanimljivo, a ujedno je velika gnjavaža. Problem je po noći navući svu onu opremu na sebe, teže se orijentirati, vidi se samo onih nekoliko kvadrata koje obasjava svjetiljka, a ribe i drugi organizmi se jednostavno noću negdje zavuku. No, svi oni koji tako razmišljaju itekako griješe.
Noćno ronjenje je izuzetan doživljaj čak i na području koje vam po danu i nije izgledalo nešto posebno. Naravno, ovakvo ronjenje je nešto zahtjevnije, a i po pravilnicima ronilačkih škola i nije predviđeno za početne kategorije. Također, sve ronilačke federacije imaju u svojim programima izobrazbe i posebne specijalističke tečajeve za noćno ronjenje.
Bilo kako bilo, kako bi vam noćno ronjenje ostalo u nezaboravnom sjećanju morate biti u paru s također iskusnim roniocem, a malo više računa treba posvetiti i orijentaciji.
Svjetiljka je izuzetno važan dio opreme koja ukoliko se pokvari ili «iscuri» baterija može prouzročiti ozbiljne nevolje.
Pa ukoliko smo sve to ispoštovali i uspjeli se opremiti te uskočiti u more što nas čeka?
Prvo, iskušajte zaron “u crno”. Pri tome obvezno na trenutak ugasite svjetiljku i tonite u gusto crnilo. Kada se približimo dnu, svjetiljke se upale i obasja se dno. Noć je odlična i za podvodnu fotografiju, pogotovo za makro i sve ostale fotografije iz blizine. Naravno, na ambijentalnu fotografiju i širokokutne objektive možemo zaboraviti.
Ribe su noću mirnije, mnogi organizmi izlaze u lov, tako da su mnogi zanimljivi susreti zagarantirani. Tako možemo vidjeti mnoge vlasulje i cjevaše kako svojim lovkama pretražuju prostor, a zbog crne pozadine njihove boje dolaze do izražaja. Noći su aktivni i mnogi rakovi npr. baba i zezavac kao i rak samac koji vuče moruzgvu što je jedan od najčešćih prizora simbioze u podmorju.
Po obraslom dnu, pogotovo oko livada Posidonije u lov izlaze glavonošci – sipe, lignje i hobotnice, a noć potjera i jastoge iz svojih rupa u šetnju. Od riba ugori, murine, škarpine, listovi itd. su isključivo noćni lovci te ih se često može vidjeti i fotografirati.
Dio atmosfere s jednog noćnog ronjenje možete vidjeti i na ovim fotografijama snimljenim ove jeseni u podmorju Korčule, ispod svjetionika Ražnjić.
Tekst i foto: Luka Kolovrat